Heyelan Nedir? - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Heyelan Nedir?

Anasayfa > Bilgi Bankası > Heyelan Nedir?
26 Mayıs 2024
66 okunma
Heyelan Nedir?

Heyelan nedir: Heyelan bir doğa olayı olmasıyla dikkat çekerken özellikle zaman zaman tehlikeli bir hal alarak insan kayıplarına neden olur.

Hem kayaçların hem de toprağın, genellikle eğilimli olarak bilinen bir yerden kayma sureti ile harekete etmesine heyelan adı verilir. Bunu tetikleyen gerekçelerin arasında ise insan müdahalesi, depremler, yer çekimi ve yağışlar söz konusu olmakla beraber daha iyi anlayabilmek için yazımızı okuyunuz.

Heyelan Nedir ve Hangi Koşullarda Oluşur?

Heyelan nedir: Bir yamaç üzerinden, eğimli olarak bilinen arazilerden toprak, kaya veya benzeri malzemelerin kaymasına, hareket etmesine heyelan denir. Bunun birden çok nedeni var. En fazla görülen gerekçelerin arasında şiddetli yağışlar, yer çekimi etkisi, toprak tipi, depremler var. Aşırı derecede yapılan sulama, ormanlarda çıkan yangınlar, inşaat bunlar arasındadır.

Heyelanın Neden Olduğu Hasarlar Nelerdir?

Heyelan nedir: Heyelan kaynaklı olarak birçok farklı hasar ortaya çıkar. Bunların içinde ilk sırada ise yapıların zarar görmesi gelir. Tabi ki ofisler, iş yerleri ve evler bunun en bilinen örnekleri arasında yer alır. Kayaların ya da toprağın kaymasının ardından burada büyük zararların ortaya çıkması söz konusudur. Zaman zaman tamamen yıkılma durumu da yaşanır.

Ne yazık ki hem yaralanmaların hem de can kayıplarının yaşanması gibi daha farklı bir sonuç da vardır. Bunun örnekleri gerek ülkemiz de gerekse dünyanın değişik yerlerinde görülmesinden ötürü önceden önlem alınması mühimdir. Bu sayede can kaybını önleyebilirsiniz.


Aynı zamanda heyelanın bir diğer neden olduğu hasar ise toprak üzerindedir. Verimi kısa süre içinde düşer. Bundan farklı olarak tarlaların artık kullanılamaz hale gelir.  Daha farklı bir sonuç olmasından ötürü heyelan kesinlikle en büyük felaketlerden birisidir.

Benzer İçerik  Şeker Hastalığı Nasıl Geçer Canan Karatay

Birçok farklı su kaynağının kirlenmesi de bir diğer detay olmasından ötürü işte bunu unutmamak gerekiyor. Bunların haricinde ortaya çıkan hasarların arasında ise hem alt yapının hem de sulama kanallarının zarar görmesi, kent içi ya da kent dışı ulaşım yollarının kapanması ve alt yapının çökmesi de söz konusudur.

Heyelan Riskini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Heyelan nedir: Heyelan gibi bir durumun ortay acıkmasını azaltmak için yapılması gerekenler şöyledir;

  • Özellikle yamaç olarak bilinen yerlerde ağaçlandırma çalışmalarının gerçekleştirilmesi bunların arasında öne çıkar. Böylelikle kesinlikle heyelan olmaz.
  • Drenaj kanallarının açılması daha farklı bir yöntem var. Bunun yanı sıra bunun için özel sistemler tercih edilmektedir. Bu sayede yağmur suyu nedeni ile hem toprağın çok ıslanması hem de kaymasının önüne geçer.
  • Daha farklı bir diğer yöntem ise yamaç kısımlarında özel duvarların inşa edilmesidir. Buna da istinat duvarı denmektedir.

Toplu önlemlerin arasında ise riskin olduğu yerlere ev yapmamak, burada yaşayanlara eğitim vermek söz konusudur.