Hemoroid Nedir Nasıl Geçer? - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Hemoroid Nedir Nasıl Geçer?

Anasayfa > Bilgi Bankası > Hemoroid Nedir Nasıl Geçer?
29 Mayıs 2024
45 okunma
Hemoroid Nedir Nasıl Geçer?

Hemoroid nedir, nasıl geçer; şiddet ve duruma göre değişiklik gösterse de diyet, ilaçlar, cerrahi olmayan tedaviler tercih edilen yöntemdir.

Kabızlık, şişmanlık, gebelik, kronik ıkınma gibi durumlardan kaynaklı oluşan sağlık sorunu, tehlikeli durum olmasa da kişilerin yaşam kalitesini büyük oranda etkiler. Buna bağlı olarak özellikle tuvalet, oturma ya da günlük hareketlerde kısıtlamalara neden olur.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid halk arasında basur olarak da bilinen anüs ve rektum bölgesindeki toplardamarların şişmesi veya iltihaplanması sonucu oluşan bir tıbbi durumdur. Hemoroidler çeşitli nedenlerle gelişmektedir. Ve genellikle ağrılı rahatsız edicidir.

Hemoroid nedir, nasıl geçer; sağlık problemine sahip olan kişilerin yaşam tarzı değişikliği yapması gerek. Ayrıca bazı tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.

Farklı nedenlere bağlı olarak oluştuğundan genellikle yetişkin yaşlarında görülmeye başlar. Çocuklarda çok nadir olarak gelişmektedir. Büyük oranda küçük yaşlarda olmaz. Farklı seviyelere sahip olduğundan kaynaklı tedavilerde basit yöntemlerden cerrahi işlemlere kadar farklı seçenekler var.

Hemoroid Nedenleri Nelerdir?

Hemoroidlerin gelişimine katkıda bulunan çeşitli faktörler bulunmaktadır. Farklı nedenlerden kaynaklı farklı derecelerde görülmesi mümkündür. Kabızlık, şişmanlık gibi birçok etken yer alır.

Kabızlık dışkılamanın zorlaşmasına ve sıkışmasına neden olur. Bu durum anüs ve rektum bölgesindeki toplardamarların şişmesine yol açar.

Aşırı kilolu olma karın içi basıncını artırarak gelişimini teşvik eder. Fazla kilolu olmak kan damarlarına ek baskı uygulayarak da etki eder. Yani kilo oldukça önemli bir faktördür.

Hamilelik sırasında artan rahim baskısı, hormonal değişiklikler riski artırır. Gebelik sırasında toplardamarlar genişler. Bu da hemoroidlerin gelişimini kolaylaştırır.

Sürekli olarak ıkınmak veya ishal durumu anüs bölgesindeki toplardamarların şişmesine yol açabilir. Bu durum özellikle tuvalete gitme sırasında baskı oluşturur. Aile geçmişi hemoroidlerin gelişme riskini artırabilir. Eğer ailenizde geçmişi varsa sizin de risk altında olmanız daha olasıdır.

Benzer İçerik  Titreme Nasıl Geçer?

Ağır nesneleri taşımak, uzun süre ayakta durmak, çok fazla ıkınmak, anüs bölgesindeki damarlara baskı uygulayabilir, oluşumu teşvik edebilir. Yaş ilerledikçe toplardamarlar doku elastikiyetini kaybedebilir.

Farklı faktörlerin gelişimi olarak oluşan hemoroid nedir, nasıl geçer; düşük düzeyde ağrılarda beslenme programı yeterli olabilir. Ancak eğer etkileri fazla ise farklı tedavi yöntemleri kullanılır.

Hemoroid Nasıl Geçer?

Hemoroidlerin nasıl geçeceği şiddetlerine, semptomlara ve nedenlerine bağlı olarak değişebilir. Tedavi hafif semptomlardan ciddi durumlara kadar değişen bir dizi yöntemi içerebilir. İşte sağlık sorununu hafifletmek, tedavi etmek için kullanılan çeşitli yöntemler şunlardır;

  • Diyet ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Yeterince lif tüketmek dışkının daha yumuşak olmasını sağlayarak kabızlığı önleyebilir. Sebzeler,meyveler, tam tahıllar gibi lif açısından zengin gıdalar tüketmek önemlidir. Su içmek, dışkının yumuşak kalmasına yardımcı olur. Düzenli egzersiz, bağırsak hareketlerini düzenlemeye, riski azaltmaya yardımcı olur.
  • İlaçlar: ağrı kesiciler önemlidir. İltihap önleyici kremler kaşıntı ve yanma gibi semptomları hafifletir. Rektal supozituvarlar semptomlarını hafifletir. Soğuk kompresler şişmeyi azaltır.
  • Cerrahi Olmayan Tedaviler: Skleroterapi yönteminde şişlik içine bir madde enjekte olur. Böylece damarların daralmasına yol açar. Kauçuk bant ligasyonu ile doktor şişliğin tabanına bir lastik bant yerleştirir. Kan kaynağını keser, hemoroidin kurumasını sağlar.
  • Cerrahi Müdahale: Ciddi veya diğer tedavilere yanıt vermeyen hemoroidler için cerrahi müdahale gerekir. Hemoroidektomi ile şişlik doğrudan çıkartılır. Hemoroidal arter ligasyonu ise kan kaynağını kesmek için arterlerin bağlanmasını amaçlar.

Hemoroid nedir, nasıl geçer; tedaviler genel olarak kişiselleştirilmiştir. Şişlik ve damarın durumuna göre doktor tarafından uygulanan yöntemler var. Her yöntem tüm hastalara kullanıma uygun olmaz.


Hemoroid Geçirmek İçin Evde Uygulama Nasıl Yapılır?

Şişliklerin semptomlarını hafifletmek, iyileşmeyi desteklemek için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler sadece hafif veya orta düzeydeki hemoroidler için uygundur.

Benzer İçerik  Tomografi Zararları Ne Zaman Çıkar?

Bol lifli yiyecekler, yeterince su içmek, şişliğe soğuk kompres uygulamak ilk işlemler arasında yer alır.

Sitz banyosu uygulaması yapılmaktadır. Sitz banyosu anüs ve rektum bölgesini rahatlatmak için kullanışlı bir yöntemdir. Bir leğen veya özel bir sitz banyo kabı kullanarak ılık suya oturun. 15-20 dakika boyunca bekleyin. Bu, kaşıntıyı ve ağrıyı hafifletir.

Anüs bölgesini her tuvalet sonrası nazikçe temizleyin. Ancak sert veya kokulu temizlik ürünleri kullanmaktan kaçının.

Dar giysiler yerine pamuklu, rahat iç çamaşırları tercih edin. Ayrıca düzenli olarak egzersiz yapmak bağırsak hareketlerini etkiler. Bu oluşan durumu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Evde hemoroid nedir, nasıl geçer; uygulanan bazı işlemler ile ağrılarınızın azalmasını sağlar. Ancak bunların hiçbiri kalıcı çözüm sağlamaz. Kalıcı çözümler tıbbi müdahale ile olacaktır.

Hemoroid Olan Kişilerin Yememesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Basur rahatsızlığı olan kişilerin belirli yiyeceklerden kaçınmaları veya sınırlamaları semptomlarını hafifletmeye, rahatsızlığı kontrol altına almaya yardımcıdır. Baharatlı yiyecekler semptomları kötüleştirmektedir. Acı biber, hardal, kimyon, karabiber gibi baharatları sınırlamak önemlidir.

Alkol tüketimi rektal bölgedeki damarlarda şişmeye neden olur. Alkol tüketimini sınırlamak gerek. Bu durum hemoroidi hafifletmektedir. Kahve, çay ve bazı gazlı içeceklerde bulunan kafein dışkının suyunun vücut tarafından emilmesini artırır. Ve böylelikle kabızlığa neden olur. Bu nedenle kafeinli içeceklerin tüketimini sınırlamak veya su tüketimini artırmak önemlidir.

Aşırı şekerli yiyecekler dışkının sertleşmesine, buna bağlı olarak da kabızlığa yol açar. Rafine şekerler ve işlenen yiyeceklerin tüketimini sınırlamak semptomlarını iyileştirir. İşlenen gıdalar da genellikle lif açısından fakir olduğu için kabızlığa neden olur. Fast food, cips, şekerli atıştırmalıklar gibi işlenen gıdaların tüketiminden kaçınmak önemlidir.

Sert ve kurutulan gıdalar dışkının geçişini zorlaştırır. Cips, kuru meyve gibi gıdaların tüketimini azaltmak ya da dikkatli olmak semptomlarının azalmasına yardımcı olur.

Benzer İçerik  Silverdin Ne İşe Yarar?

Bazı kişiler için süt ürünleri kabızlığa neden olmaktadır. Bu nedenle süt, peynir, yoğurt gibi ürünlerin tüketimini sınırlamak, alternatiflerini tercih etmek önemlidir. Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi de kabızlığa yol açar. Kırmızı et yerine beyaz et ya da balık tercih edilmektedir.

Hemoroid nedir, nasıl geçer; hastalığın tedavisi sırasında beslenme türünüz iyileşme sürecini kolaylaştırır. Ayrıca hastalığın yeniden tekrar etmesi konusunda dikkatli olun.

Hemoroid Kendi Kendine Geçer Mi?

Basur bazı durumlarda kendiliğinden iyileşir. Ancak bu genellikle hafif vakalarda geçerli olur. Hemoroidlerin iyileşmesi kişinin yaşam tarzı ve alışkanlıklarını iyileştirmesiyle yakından ilişkilidir.

Ancak ciddi veya sürekli semptomlar yaşayan kişiler için kendiliğinden iyileşmez. Bu nedenle semptomlarınız ciddi, uzun süre devam ediyorsa bir sağlık profesyoneline başvurmalısınız.

Hemoroid nedir, nasıl geçer; anüsün etkilenmesini sağlayan hastalık kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. İyileştirilmesi için beslenme programı ve tedavi uygulanması önemlidir. Aksi takdirde şikayetler artar.

Özellikle tuvalet alışkanlığı son derece önemlidir. Anüs bölgesinin doğru temizlenmesi, kronik kabızlık ya da ishal, tuvalette çok uzun vakit geçirme, ıkınma gibi davranışlar sorunun oluşmasına neden olur.

Kaçınmak için beslenme alışkanlıklarınızda yeterince lif ve su tükettiğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde en büyük neden olan kabızlık belirtilerin ilerlemesine neden olur. Ağrılarınız yoğun derecede ise tıbbi yardım almak sorunun tamamen ortadan kalkmasını sağlar.

Yapılan tedaviler genellikle sorunun komple çözümüne yöneliktir. Yani tedavi sonrasında genellikle hastalar kısa sürede normal sağlıklarına kavuşur.