Antalya Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Antalya Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Antalya günübirlik ne yapılır?, Antalyada günübirlik nereye gidilir?, Antalya’da nereleri gezebiliriz?, Antalya’nın neyi meşhur gezilecek yerler? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Tanıtım > Antalya Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı
04 Şubat 2022
551 okunma
Antalya Gezilecek Yerler | Tarihi Yerler, Meşhur Yemekleri, Gece Hayatı

Antalya Gezilecek Yerler; Antalya turizmin başkenti olarak kabul edilir ve Akdeniz Bölgesi’nin gözde şehirleri arasında gösterilir. Ülkemizin en kalabalık beşinci şehri olarak bilinir ve iklimi gereği tatil bölgesi olarak kabul edilir. Turizm etkinlikleri ile adından söz ettiren Antalya, turizmden ziyade ekonomik açıdan ticaret ve tarım alanında da gelişmiş şehirlerimizden bir tanesidir.

Antalya’da Gezilecek Yerler 

Turizm açısından bir hayli gelişmiş olan Antalya’da gezilecek yerler sayıca fazla. Antalya’daki tarihi mekanlar veya doğal güzellikler hangileri sorgulayarak rotanızı çizmenizde fayda var. Bunlar arasında başı çekenler şöyle:

 • Kaleiçi: Antalya denilince ilk akla gelen Kaleiçi oluyor. Kökeni 4. Yüzyıla kadar dayanan Kaleiçi çeşitli kültürlere ev sahipliği yaptığı için turistik merkez olarak bilinir. Antalya’nın göbeğinde bulunduğu için ulaşımı da bir hayli kolaydır.
 • Saat Kulesi: 1901 yılında inşa edilen Saat Kulesi, Antalya’nın mutlaka görülmesi gereken mimari eserlerinden bir tanesidir. Kaleiçi bölgesinde bulunan Saat Kulesi etrafında bulunan mekanlarda bir şeyler içerek gününüzü değerlendirmekte özgürsünüz.
 • Perge Antik Kenti: Kurşunlu Şelalesi’ne yakın bir konumda olan Perge Antik Kenti’ni ziyaret etmeden şehri tamamlamanız mümkün değil. Yunan – Roma antik kent esintilerinin bir araya geldiği bu bölge turistlerin vazgeçilmez seyahatlerine eklenmiştir. Görkemli bir yapıya sahip olan antik kente, müze kart sahibi olanlar giriş yapabilir.

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya’da Gezilecek Modern Mekanlar

Antalya Gezilecek Yerler; Antalya pek çok kültüre ev sahipliği yaptığı için çeşitli doğal güzellikler, mekanlar ve hayran duyulası bölgeler ile öne çıkmıştır. Merak edenler Antalya’daki modern mekanlar nelerdir öğrenerek seyahat programlarını hazırlayabilir. Bu şekilde:

 • Antalya Müzesi: 1922 yılında kurulan müze uygarlıklara dair çeşitli eserlere sahip. Önceleri Kaleiçi sınırları içerisinde bulunan müzeye ilgi günden güne artış gösterdiği için farklı bir bölgeye taşınmıştır. Antik kalıntılardan etnografik objelere kadar pek çok eserin sergilenmesi söz konusudur.
 • Aquarium & Fear Trophy: Konyaaltı Plajı’na yakın bir konumda olan tesis deniz yaşamına dair hoş esintilere sahip. Akvaryum bölümü başta çocuklar olmak üzere yetişkinlerden de tam puan alıyor. Farklı temalara ve son derece kaliteli bir dekora sahip olan tesis turistlerin vazgeçilmezleri arasında.
 • Atatürk Evi Müzesi: Modern mekanların başında yer alan Antalya Atatürk Evi Müzesi de mutlaka ziyaret edilmelidir. Müze olarak 1986 yılından beri hizmet veren bina 2 katlıdır. Her bir katta Atatürk’ten kalan esintilere tanıklık etmeniz sağlanır. Üstelik giriş sırasında herhangi bir ücret talep edilmez.
Benzer İçerik  Netflix Ücretsiz İzleme | Bedava Netflix nasıl alınır?

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya Gezilecek Yerler; Antalya’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Antalya tarihi ve modern merkezlerden ziyade daha çok doğal güzellikleri ile anılıyor. Antalya’daki doğa harikaları nelerdir soranlara onlarca bahçe, mağara veya şelale örnek gösterilebilir. Bunlar arasında başı çekenler şöyle:

 • Düden Şelalesi: Antalya’ya kadar gelen turistlerin uğramadan gitmedikleri yerlerin başında Düden Şelalesi öne çıkmıştır. Olağanüstü bir güzelliğe sahip olan şelale, esintileri ile rahatlamak ve huzurlu saatler geçirmek isteyenlerin tercihi halinde. Öyle ki Antalya’nın en sıcak günlerinde dahi Düden Şelalesi daha ferah bir iklime sahip olabiliyor.
 • Kurşunlu Şelalesi: Doğa harikası olarak anılan Kurşunlu Şelalesi’ni de ziyaret etmeden şehirden ayrılmanız hata olacaktır. Huzurlu saatler geçirmek isteyenler şelale yakınlarında piknik yapabiliyor. Nitekim şelale çevresinde restoran ve cafe gibi yapılar da mevcut durumda.
 • Köprülü Kanyonu: Doğal güzellikler nelerdir merak edenlere Köprülü Kanyon’da örnek gösterilir. Yaz sezonunda rafting için de tercih edilen kanyon, doğa aktivitelerine dair vazgeçilmez durumda. Aynı zamanda antik şehirlerin köprülerine sahip olduğu için doğal ve de turistik bir merkez olarak kabul edilir.
 • Manavgat Şelalesi: Gidilmesi gereken doğal güzelliklerden bir tanesi de Manavgat Şelalesi oluyor. Nehir sularının 4 – 5 metre kadar yükseklikten dökülmesi üzerine ortaya doğal bir güzellik çıkıyor ve görenlerin beğenisini topluyor. Aynı zamanda rafting için uygun bir alan olduğu için de tercih halinde.

Antalya Gezilecek Yerler

Antalya’da Meşhur Yemekler

Antalya’da nerelere gidilir kadar neler yenir de merak ediliyor. Antalya’nın geleneksel yemekleri nelerdir sorgulamak ve tercihte bulunmak sizin elinizde. Bunun için öne çıkanları sıralamak gerekirse:

 • Çorbalar: Alaçorba veya göce olarak anılan çorbanın yöreye ait olduğu bilinir. Fasulye ve nohut gibi baklagiller ile hazırlanan çorba çok fazla baharat içermez. Bunun gibi yoğurttan yapılan yarpızlı çorbası da yöreye özeldir.
 • Yemekler: Domates cilvesi olarak anılan tencere yemeği Antalya’ya özgü yiyecekler arasında. Bunun gibi zeytinyağı ve ıspanak ile hazırlanan burani de tüketilebilir. Etli yiyecekler arasında başı çeken ise testi kebabı oluyor. Keçi eti ile hazırlanan kebaba ‘kaynama’ adlandırması da yapılıyor.
 • Tatlılar: Son olarak mutlaka tüketilmesi gereken tatlılar da ele alınabilir. Örneğin kıvrım veya sarıburma olarak adlandırılan tatlı bunlardan bir tanesidir. Şerbetli tatlı sevenler bu yönde tercihini yapabilir. Muhallebi sevenlere ise pelize talısı eşlik eder. Bunun dışında pekmez ile hazırlanan kirkitle tatlısı da yörenin vazgeçilmezleri arasındadır.
Benzer İçerik  Ücretsiz Altılı Tahmin Siteleri | Hava tahmini nasıl olur?

Antalya Gezilecek Yerler; Antalya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Antalya’ya kadar gelmişken gidilmesi gereken yerleri ziyaret etmek ve de meşhur yiyecekleri tatmak gerekir. Bunlar kadar Antalya’da yapmadan dönmemeniz gerekenler neler sorgulamanız ve seyahat programınıza yön vermeniz faydalı olacaktır. Şöyle ki:

 • Dalış: Sualtı mağaralarını ve de canlılarını görmek isteyenlerin dalış aktivitelerinden faydalanması gerekir. Bunun için de eşsiz bölgelerden Kaş’ı tercih etmek en doğrusu olacaktır. İsteyenler dalış yerine bölgede tekne turuna da başvurabilir.
 • Olimypos: Denizin ve kumun tadını çıkarmadan Antalya’dan ayrılmanız hata olacaktır. Nitekim turizmin başkenti olarak kabul edilir ve yerli olduğu kadar yabancı turistlerin de vazgeçilmez merkezleri arasındadır. Özellikle de Oliympos deniz keyfini sürmek isteyenlerin olmazda olmazları arasına katılmıştır.
 • Kemer: Turistlere hitap eden bir diğer merkezin Kemer olduğunu belirtmek gerek. Sadece denizi ve kumu değil bunlar kadar gece hayatı da Kemer’in öne çıkmasında bir hayli etkili. Öyle ki tatil planlarına gece hayatını eklemek isteyenlerin öncelikli tercihi de Kemer bölgesi oluyor.
 • Teleferik: Tahtalı Dağı eşsiz manzaralara tanıklık etmenizi sağlar. Bunun için teleferik hizmeti veriliyor. Zirveye ulaşmak ve bu eşsiz manzarayı izlemek için teleferiğe binmenizde fayda var.

Antalya Gece Hayatı ve Ünlü Barları

Yerli ve yabancı turistlerin merkezi haline gelen Antalya, gece hayatı ile de adından söz ettiriyor. Ünlü barları ve de kulüpleri yaz aylarında tıklım tıklım oluyor. Eğlenceli gece hayatını tatmak isteyenler de öncesinde barları ve de kulüpleri araştırıyor. Antalya’daki tatiliniz için uyarılar olarak öncesinde şehri incelemek ve seyahate yön vermek daha doğru olacaktır. Örneğin gece hayatına dair:

 • Inferno: Efsane dansçıları bir araya getiren gece kulübü her sene yaz aylarında tıklım tıklım doluyor. Özellikle de köpük partilerinden dolayı yerli ile yabancı turistin vazgeçilmez mekanları arasında gösteriliyor.
 • Aura Club: Mutlaka gidilmesi gereken bir diğer kulübün Aura Club olduğunu belirtmek gerek. Dj performansı ile adından söz ettiren kulüplerden bir tanesidir. Bunun gibi dans Showları da öne çıkmasında bir hayli etkili.
 • Soho Night: Yıllardır açık olan Soho, Antalya’nın öne çıkan barlarından bir tanesidir. Bar olmaktan ziyade gecenin ilerleyen saatlerinde dj performansına geçilir ve turistlerin sınırsız eğlenceye doymaları esas alınır.
Benzer İçerik  Numara Sorgulama Ücretsiz | Telefon numarasının kime ait olduğunu öğrenme?